THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
To, že Marie dělá zin, jsem věděl už celkem dlouho, bohužel mi ho osud nikdy nepřihrál do náruče. Na posledním Brutal Assaultu v roce 2019, v dobách, kdy byl svět ještě v pořádku, si přisedám v zadním pivním stanu na dohled od Kafe Kafka s Marií a veteránské zinařské dvojce Petr Frinta/Dalibor Ňorek. Už tehdy jsem jí představoval jako novou generaci zinařů, kteří přebírají štafetu od mizející generace 40plus. To, že bych si její práci měl pořídit, jsem měl v podvědomí několik posledních let, ale nikdy to neklaplo. Před pár dny jsem vezl Marii z hardcorepunkového svatostánku Hella a ta Mazinerie po ní v autě zůstala. Že prej za svezení. Já ji teď držím v rukou a říkám si, že jsem to dost prokaučoval, když držím až čtvrté vydání a před tím mi tři čísla zinu utekly.
Proč? Mazinerie je jiná než ostatní. Že to zní jako klišé? Možná jo, ale je to pravda. S Marií jsme společně podepsáni pod dvěma deskami. Ona vždy jako autor grafiky. To, že se u ní vášeň pro výtvarno, poetično a hudebno spájí v jedno, z jejího zinu přímo sálá. Vedle textu tu tak jsou komiksové stripy, ilustrace a spousta vizuální poezie. Počkat, vlastně tu je i poezie klasická, což většinou také není standardní artikl jiných hardcoreových zinů. Nebo alespoň ne těch, které se mi kupí v knihovničce. Ale dost možná jsem byl doteď ignorant a výrazná část scény mi unikala.
I tématicky má Mazinerie rozpětí, které si nedělá hlavu s nějakou zažitou tradicí. Rozhovor plzeňského barda Alberta se zpěvákem z NIC a tatérem Michalem „Dodáčem“ Urbanem vzniká na tattoo eventu „Odpoledne a Ječel“ a probíhá přímo ve chvílích, kdy zpovídaný tetuje zpovídajícího. V přepisu je přitom vše, co zachytí mikrofón, včetně toho, kdy Matěj Hošek, který akci fotí, komentuje světelné podmínky.
Další netradiční rozhovor se točí kolem knižních tipů Alexandry Delarge. Už mám objednáno pár věcí, které tu doporučuje. Vedle exkluzivního rozhovoru s blackmetalovými zakuklenci KONČINY a autorským tandemem DĚDA a MYŠINKA tu je rozsáhlá zpověď Míry ze Sedmičky. Kultovní figura, která má určitě co říci a zatím jsem s ním nikde žádné povídání nečetl. Skvělý zásah, jen víc takových. Šest stránek věnovaných pohybu a cvičení v průběhu lockdownu také není úplně standardní téma hudebních fanzinů. Na závěr Malťákovy recenze otáčejí kormidlem zpět do známých vod. To vše je ale protkané povídkami, poezií a grafikou. Mazinerie se nenechává spoutat. Představuje svěží vítr DIY zinové scény. Nemá někdo na prodej ty tři předchozí čísla? Nebo alespoň na půjčení?
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.